fbpx

Başarılı yatırım görüşmesi için girişimciye tavsiyeler

Girişimcilere tavsiyeler söylemi girişim ekosisteminin en popüler konularından birisi olarak herkes tarafından farklı şekillerde kullanıyor olmasına rağmen yatırımcılarla yapılan görüşmeler ve yatırımcıdan gelen girişimciye tavsiyeler her zaman daha önemli olmuştur.

Bu görüşmelerden; fikriniz, iş modeliniz, gelir modeliniz gibi onlarca farklı konu hakkında, yüzlerce belki de binlerce girişimi görmüş ve detaylı incelemiş kişilerden yani yatırımcılardan birebir yorumlar alabilir ve çıkarımlar yapabilirsiniz. Bu görüşmelerden doğru çıkarımlar yaparak kendinizi ve işinizi günceller, yatırıma giden yolda her gün daha emin adımlarla yol alırsınız.

Fakat girişimciye tavsiyeler ile girişimciye yatırım konularını birbirine karıştırmayın. Yatırımcının daha ilk görüşmede ikna olmasını beklemeyin. Elindeki sermayeyi en etkin şekilde kullanmak için tüm fırsatları detaylı bir şekilde değerlendirerek doğru karar vermek isteyen yatırımcıyı ikna etmeniz çoğu zaman kolay olmayacaktır.
Yatırım görüşmelerindeki başarı şansınızı arttıracak bazı girişimciye tavsiyeler başlıklarını sizler için sıraladık. Eğer girişiminiz yeteri kadar iyi ise aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak yatırımcıyı ikna etmeniz daha kolay olacaktır.

Tecrübelerinizden bahsedin!

Yatırımcı adayına tecrübelerinizi ve başarılarınızı anlatın. Her yatırımcı, yatırım yapacağı kişiyi tanımak, kim olduğu bilmek, onu neyin motive ettiğini anlamak, güçlü ve zayıf taraflarını öğrenmek ister. Özellikle ilk yatırım turlarında, fikir ve işten çok ekibin yapısı ve geçmiş tecrübeleri yatırımcı için daha önemlidir.

Gerçekçi ve samimi olun!

Yatırımcılar ile olan tüm görüşmelerde dürüst ve gerçekçi olun.
Metrikleriniz, ürününüz, ekibiniz ve geleceğe yönelik planlarınız hakkında tutarlı ve samimi olmaya çalışın. Özellikle girişiminiz hakkında size yöneltilen sorulara vereceğiniz dürüst cevaplar, girişiminizin yatırım sürecini etkileyecektir.

Görüşmeler olumlu ilerlediği takdirde, yatırımcı girişiminiz ile ilgili finansal ve teknik durum incelemesi yapacaktır. Belki ilk yatırımınızı alırken bu süreç çok detaylı olmayabilir. Fakat yine de yatırımcı, görüşmeler sırasında verdiğiniz bilgiler ile kendi incelemesi sırasında çıkan sonuçlar arasında uyumsuzluklar görürse, size güveni sarsılacak ve yatırım süreci olumlu ilerlemeyecektir. Bu yüzden yatırımcı görüşmelerinde her zaman dürüst ve samimi olmak gerekmektedir.

İş planınızı anlatın!

Yatırımcılar yatırım yapacağı işin gelişmesi için öngörülen planları ve bu planların gerçekçilik derecesini öğrenmek ister. Detaylı iş planları ve çalışılmış projeksiyonlar, yatırımcıya sizin ciddiyetinizi göstermenin en kolay yoludur. Kendi işinizi herkesten daha iyi bilmeniz gerekir. Bu yüzden yatırımcı, iş planınıza ve iş modelinize dair detaylı sorular sorarak işiniz hakkında bilgi seviyenizi ve hakimiyetinizi ölçmeye çalışacaktır. Her soruya vereceğiniz hızlı ve net cevaplar, yatırımcıyı ikna etmede en büyük kozunuz olacaktır.

Önceliğiniz para değil akıllı para olsun!

Potansiyel yatırımcınızı bir çanta dolusu para olarak görmek sizi yatırımdan uzaklaştıracaktır. Öncelikle yatırımcı adayını bir takım arkadaşı ve danışman olarak görmeye çalışın. Amacınız; yatırımcınız ile sağlam temellere dayalı bir ilişki kurmak olsun. Bunu yatırımcı görüşmesinde dile getirin ve karşı tarafa yansıtın. Yatırımcınızın görüşlerini ve tavsiyelerini dikkatle dinleyin. Dinlemeye dayanamadığınız yatırımcı adayından yatırım almayın!

Veriler ve rakamlar ile konuşun!

Yatırımcı rakamları sever. Siz de rakamlara önem verin. Finansal durumunuz, geleceğe dair planlarınız, gelir, gider, karlılık gibi konularda net olun. Özellikle finansal konulara hakimiyetiniz ve görüşme öncesinde yaptığınız hazırlık yatırımcıyı etkilemek için en etkili yöntemlerden biri olacaktır.

Sunumunuzu detaylandırın!

Yatırımcının karşısına hazırlıklı bir şekilde çıkmak her zaman avantajdır. Sunumunuzu en iyi şekilde ve eksiksiz hazırlamanız gerekir. Sunumunuzda yer vermeniz gereken önemli noktalar;

• Çözdüğünüz problem
• Ürün veya hizmetiniz hakkında açıklayıcı bir özet
• Ekibinizle ilgili bilgiler
• Potansiyel müşterileriniz
• Müşterinize ulaşmak için kullanacağınız yöntemler
• Sektör bilgileri ve pazar büyüklüğü
• Rakipleriniz ve sizin farkınız
• Satış ve pazarlama ile ilgili planlarınız
• Finansal öngörüleriniz ve planlarınız
• Gelir modeliniz (Bu işten nasıl para kazanacaksınız)
• Yatırımcıdan ne talep ediyorsunuz, talep ettiğiniz yatırımı nasıl kullanacaksınız, karşılığında ne vereceksiniz.

Yukarıdaki belirttiğimiz girişimciye tavsiyeler konularını doğru şekilde sunumunuza yansıtırsanız, yatırımcının aklındaki sorulara sunum sırasında cevap vermiş olursunuz.
Ve girişimciye tavsiyeler yazımızın son tavsiyesi; yatırım görüşmeleri sırasında özenli olun. Görüşmeye geç kalmayın, sizden istenen ek çalışmalar ve raporlar sırasında işinize özen gösterdiğinizi belli edin.

Başarılar…

 • Growth through innovation/creativity:
  Rather than be constrained by ideas for new products, services and new markets coming from just a few people, a Thinking Corporation can tap into the employees.
 • Increased profits:
  The corporation will experience an increase in profits due to savings in operating costs as well as sales from new products, services and ventures.
 • Higher business values:
  The link between profits and business value means that the moment a corporation creates a new sustainable level of profit, the business value is adjusted accordingly.
 • Lower staff turnover:
  This, combined with the culture that must exist for innovation and creativity to flourish, means that new employees will be attracted to the organization.

how can we help you?

Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

Looking for a First-Class Business Plan Consultant?